Haber

Muhalefet milletvekilleri Arnavutluk Parlamentosu’ndaki Oturumu Engelledi

Arnavutluk Parlamentosu’nda bazı yasa tasarılarının görüşülmesi planlanan oturumu yine muhalefet milletvekilleri engelledi.

Daha önce farklı yöntemlerle meclis oturumlarını bloke eden muhalefet milletvekilleri, daha önce olduğu gibi bu oturumda da kürsü önüne sandalye yerleştirip çalışmaları engellemek için sis bombası attı.

Protesto, başta ana muhalefetteki Arnavutluk Demokrat Partisi (PD) milletvekilleri olmak üzere muhalefet partilerinin milletvekilleri tarafından gerçekleştirildi.

Bugünkü oturumda Arnavutluk Ceza Kanunu’ndaki değişikliklerin tartışılması planlandı.

Parlamento kaynaklarına göre, değişiklikler gazeteciler ve diğer medya çalışanlarına yönelik yasal korumayı artırmayı amaçlıyor.

Gerginliğin ardından oturuma ara verildi.

Daha önce de 30 Ekim ve 2 Kasım’da benzer gerilimlere sahne olan Arnavutluk Parlamentosu’nda 8 muhalefet milletvekili 10 gün süreyle parlamento çalışmalarından uzaklaştırılmıştı.

Muhalefet milletvekilleri daha önce bakanlar ve meclis yöneticilerinin oturması için ayrılan alanı işgal ederek oturumların başlamasını engellemişti.

Herhangi bir parlamento grubunda yer almayan milletvekili ve eski Başbakan Sali Berişa, yasama faaliyetlerinin engellendiğini iddia ederek “bu hakkın kendilerine geri verilmesini” talep etti.

Parlamentonun “Başbakan Edi Rama ve Meclis Başkanı Lindita Nikolla’nın kişisel bir kurumuna dönüştüğünü” iddia eden muhalefet milletvekilleri, anayasal haklarını tüm güçleriyle savunmak için parlamentodaki hareketlerini sürdüreceklerini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu