Haber

CHP’li Özkoç, “Tek Tutuklu Yok, Kız Çocuklarını Öldürenler Serbest” Dedi

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; İsmailağa Cemaati Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızıyla 6 yaşında imam nikahlı olarak evlenmesi ile ilgili olarak, “Burada tek bir mahkum yok. Katil olanlar” dedi. kızlar özgür.” HDP Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, “O sapkın eş ve babayla ilgili, aileyle ilgili koruma, beraat, cezasızlık var” dedi. UYGUN Parti Küme Başkan Yardımcısı Erhan Usta, “AK Parti’nin suçu ve suçluyu koruyan tavırları bu tür suçları işleyenleri de cesaretlendiriyor” dedi. AKP Küme Başkan Yardımcısı Bülent Turan, “Ben hakim olsam, gördüğüm bilgilere göre onları tutuklardım” yanıtını verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında TBMM Genel Kurulu’nda 2021 yılı Kesin Hesap Kanunu Teklifi ve 2023 Bütçe Kanun Teklifi görüşülüyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu sabah CHP yönetici ve milletvekilleriyle birlikte Adalet Bakanlığı’na yürüdüğünü hatırlatarak, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını imam nikahı ile evlendirmesine tepki gösterdi. 6 yaşındaydı. Özkoç, şunları söyledi:

“Bugün Sayın Kılıçdaroğlu önderliğinde Adalet Bakanlığı önünde yürüdük. Hepimiz için, bu ülkenin çocukları, kadınları, gençleri ve insanları için adalet istiyoruz. Elinde oyuncakla geline götürülen kız Delil ses kaydı detaylı sözler Ve fotoğraflar var Buna rağmen iddianame iki yılda hazırlanıyor tek bir tutuklu yok Kız çocuklarını öldürenler yargılanıyor özgür.Hanım çocuğuyla birlikte sığınaklarda saklanıyor.CHP olarak bizim en büyük mücadelemiz adalet,hak ve hukuk mücadelesidir.Bu bir kızın değil adaleti törelerle bozulmuş bir sistemin meselesidir. adalet.

Altı yaşında bir erkek çocuğa tecavüz edilir. Kimse görmüyor, duymuyor, bilmiyor; Polis, İçişleri Bakanlığı… Zorunlu eğitim çağında okula gitmiyor; Onu soran ve peşinden koşan Milli Eğitim Bakanlığı… İstanbul’un göbeğinde 13 yaşında nişan, 14 yaşında nikah kıyılıyor. Polis, İçişleri Bakanlığı.

14’ünde cinsel istismarın vücudunda oluşturduğu hasarla hastaneye gider. 21 yaşında bir kadın kemik ölçüsüne sokulur. Gözler görmez, kulaklar sağırdır; Polis, İçişleri, Adalet Bakanlığı. 17 yaşında doğum yapar, 18 yaşından küçük doğumlar soruşturmaya tabi değildir. Güvenlik, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı.

Kadın kaçıyor. Okuma yazma bilmeden. O kız kaçıyor, kucağında kendi bebeğiyle hayatta kalmaya çalışıyor. İki yıldır ‘Biz ilgileniyoruz’ diyen Aile Bakanlığı nerede? Bu buzdağının görünen kısmı, 2-3 kişiye kesilecek fatura değil. Acıları örtü altında olan bu sistemde kaç çocuk acı çekiyor? Çocuklarımızı, insanlarımızı, toplumumuzu kurtarmak zorundayız. Sistemi değiştirmeliyiz, adaleti tesis etmeliyiz. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Adalet için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da olayı kınadıklarını belirterek, “Şunu söylemek istiyorum. Çocuk istismarından bahsetmek bile yanlış. Sapkınlıktır, ahlaksızlıktır. Kim yaptıysa yaptırdı. Yapıldı mı, göz yumuldu mu hesabı sorulmalı.’Mesele iki yıldır biliniyor ve hiçbir şey yapılmıyor’ ifadesi muhtemelen gözden kaçmış bir sözdür.’Aile Bakanlığı” dediğiniz doğru değil. 2 yıldır konunun farkında ama siz bir şey yapmadınız.” Konu öğrenileli 2 yıldır mağdur olan kızımız Aile Bakanlığı’na bağlı kadın konukevlerine götürülerek eğitimine başlandı. Bir anlamda bakanlığımızın koruması altına alınmış bir kişidir” dedi.

“MİLLET OLARAK KANIMIZI TAŞIYOR”

Özkoç, “Yaklaşımlarında doğru olan şeyler için teşekkür ederim. Bunu kendilerine ayrıca söylememiz gerekiyor. Bu ağır cezayı ilgilendiren bir hata. Bu bizim çocuğumuza verilen ağır cezayı ilgilendiren bir suç. sokakta konuşan kişi tutuklu yargılanıyor, Türkiye Cumhuriyeti’nde yargılanırken, Bebeğimize karşı işlenen ağır ceza kabahatinin failleri ortalıkta dolanmasın.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş; Türkiye’nin bu durumu gazeteci Timur Soykan’ın haberinden sonra öğrendiğini, ancak olayı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bildiğini belirten; “Adalet ve Kalkınma Partisi bilmeliydi. Şimdi önümüzde somut bir tablo var. Bu tarikat cemaatle ilgili ve en önemlisi o sapkın eş ve babayla ilgili koruma var, aileyle ilgili koruma var, beraat var. , cezasızlık var Ortada Aile Bakanı “Biz bu olayı 2020’den beri biliyoruz” dedi Biz söylemedik kendisi itiraf etti.

“AK PARTİ’NİN SUÇU VE SUÇU CESARETİNİ KORUYAN TUTUMLARI”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Aile Bakanlığı’nın 2 yıldır olaydan haberdar olduğunu belirterek, “Basına çıkmasaydı bu konunun üstü kapatılırdı. Yeter ki bakanlık ve devlet kurumları bunun farkında.Tek bir tutuklu yok.Hiç kimse yargılanmıyor.Böyle bir durumu kabul etmek mümkün değil.Bugün içinde bulunduğumuz ortamda şiddet övülüyor, övülüyor. Ebubekir Sofuoğlu davası.Mafya her yeri tehdit ediyor.Ama hukuk sistemi çalışmıyor.AK Parti’nin hukuku nasıl yok ettiğini, işlemez hale getirdiğini apaçık görüyoruz.AK Parti’nin suçu ve kusuru koruma biçimi de Ebubekir Sofuoğlu’na cesaret veriyor. Bu tür hataları yapanlar” dedi.

Engin Özkoç dedi ki:

“Bu sorun dini bir sorundur, sadece ahlaki bir sorun değildir, sadece bir kültür sorunu değildir. Bu bir ahlaksızlık, vicdan, adalet ve hukuk sorunudur. Sorunun bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. Kanayan vicdanlara son verilmelidir. Bir an önce buna başvuranların tekrar yapması önemli.” Hiçbir şey yapamasalar da adalet tecelli etmeli ve bunu yapanlar yine de el sıkışıp ortalıkta dolaşmamalı.”

“YARGILANIRSAM TUTUKLANACAĞIM”

AKP’li Turan, “Kurumlar işlenmiş mi, yapılmamış mı. Biz örtmeyiz. Aile Bakanı’nın görevi mağduru teşhir etmek değil. Ahlaksızlıktır. Kurumlar çalıştı. Çalışmayan kapanırsa.” Onların gözü, bütün taraflar diyorum, bir heyet kuralım.” Ben hakim olsam, gördüğüm bilgilerle onları tutuklardım. Ancak ben yargıç değilim, belgenin tam kontrolü bizde değil, iki. Basın ve konuşulanlar kadar biz de biliyoruz. Bırakın süreci hakim ve savcı yapsın, o da muhtemelen sizin söylediğinizden fazlasını yapacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu